Japan

odkazy

Svátky

STÁTNÍ SVÁTKY A SPECIÁLNÍ PŘÍLEŽITOSTI

Japonsko má 14 státních svátků. Pokud státní svátek vyjde na neděli, pak následující pondělí je volný den. Lze očekávat, že budou veškeré ubytovací kapacity vyčerpány a veškeré letenky vyprodány během hlavních svátků, tj. okolo Nového roku (29.12. - 6.1.), Zlatý týden (27.4. - 6.5.) a O - Bon uprostřed srpna.

Speciální příležitosti

Japonsko má velké množství různých festivalů a každoročních slavnostních příležitostí. Festivaly jsou většinou šintoistické slavnosti a jsou vztaženy k sezónnímu pěstování a sklízení rýže. Slavnostní příležitosti jsou oproti tomu převážně buddhistické svátky převzaté z Číny nebo ze Západu (např. Den svatého Valentýna)
LEDEN

Šógatsu(Nový rok) - Od 1. do 3. ledna probíhající oslavy které zahrnují hodně jídla a pití, návštěvy svatyň nebo chrámů a návštěvám blízkých

Seijin - no - hi (Den plnoletosti) - Oslavy pro chlapce a dívky, kteří dosáhli plnoletosti (20 let)
ÚNOR - KVĚTEN

Setsubun (Poslední zimní den podle měsíčního kalendáře), 3. nebo 4. února. Oslavu konce zimy a vyhnání zlých duchů Japonci slaví jako setsubun (házení fazolemi), zatímco opěvují štěstí a odchod démonů.

Hanami (Prohlížení květů) - Japoncům působí radost krátké období, kdy zde kvetou stromy (únor - duben). Obvykle kvetou švestky v únoru, broskve v březnu a třešně v dubnu.

Hina Matsuri (Festival panenek) - 3. březen. Během tohoto festivalu jsou ukazovány staré panenky a mladé dívky dostávají speciální panenky, které představují starodávné postavy z císařského dvora.

Golden week (Zlatý týden) - 29. dubna - 5. května. Zlatý týden je týden, ve kterém jsou tři státní svátky - Zelený den, Den ústavy a Den dětí. Během těchto svátků dávají firmy zpravidla svým zaměstnancům volno.

Kodomo - no - hi (Den dětí). Den dětí, zejména chlapců. Rodiny chodí s dětmi pouštět papírové kapry, kteří jsou zde pokládány za symboly mužské síly.
ČERVENEC - SRPEN

Tanabata Matsuri (Svátek hvězd) - 7. července. Dvě hvězdy Vega a Altair tuto noc kříží své cesty na Mléčné dráze. Podle legendy (původně čínské) měla princezna zamilovaná do pastýře zakázáno se s ním stýkat. Pouze tento den, kdy se dráha těchto hvězd na obloze kříží, si mohli dát milenci schůzku. Děti opisují básničky na barevné fáborky a zamilované vzkazy jsou psány na papírky, které jsou věšeny na strom ve tvaru Mléčné dráhy.

O - Bon (Svátek mrtvých) - 13. - 16. července a srpna. Podle buddhistické tradice se během těchto dnů mrtví vracejí zpět na zem. Jsou zapalovány svíčky nebo lucerny, které se nechávají volně unášet řekou nebo mořem, aby ukázaly mrtvým cestu. Během těchto svátků se obyčejně všichni vracejí do svých rodných vesnic a tak jsou veškeré silnice přeplněny a neexistuje možnost cestování nebo sehnání ubytování.
LISTOPAD

Šiči - Go - San (7 - 5 - 3 svátek) - 15. listopadu. Tento den je na oslavu dívek, které dosáhly třetího nebo sedmého roku věku anebo chlapců, kteří dosáhli pátého roku věku. Tyto děti jsou brány do svatyň nebo chrámů, kde je jim zpravidla žehnáno hodně štěstí.