Japan

odkazy

hůlky

Japonsky se říká hůlkám HAŠI a jsou dlouhé asi 25 cm mluvíme-li pouze o jídelních hůlkách, se kterými příjde do kontaktu strávník. Existují i hůlky daleko delší a ty se užívají k přípravě samotného jídla. Hůlky jako takové jsou nejčastěji vyráběny ze dřeva. Mezi jiné suroviny k jejich výrobě patří slonovina a některé druhy kovů.
Když budeme pátrat odkud přišly hůlky do Japonska dostaneme stejnou odpověd jako u spousty jiných oblastí Japonské kultury. Hůlky patří mezi tu spoustu věcí, které se přebraly z Číny.

Co se týče používání hůlek k potřebě se nakrmiti, není dnes již pro většinu lidí problém. Spousty nejaponců se setkalo s jídelními hůlkami většinou v nějaké čínské restauraci a nebo při návštěvě některé země Východní Asie. Ale přece se najdou ti, kteří hůlky ještě neviděli a natož s nimi jedli. Popravdě řečeno, když poprvé držíte hůlky s úmyslem se najíst, hodně jste se přecenili. Aspoň v mém připadě to tak bylo. Je to jen otázka malého cviku. Zakrátko se naučíte hůlky obratně používat.
Hůlky se drží zásadně v pravé ruce. Bylo to proto, že se podle japonských zvyků upřednostňuje pravá ruka.