Japan

odkazy

Oši-dzuši

 
        Losos Oši-dzuši

Ingredience
3 šálky rýže, 4 šálky vody, šťáva z 1 vymačkaného citrónu, cukr, sůl, 2 okurky, 4 natvrdo uvařená vejce, 4 lžičky hořčice, 200 g šunky, 1 konzerva uzeného lososa, zelený křen Wasabi.
Marináda na lososa: půl šálku octa, půl lžičky cukru, půl lžičky soli.


Doba přípravy
Rýži pečlivě přebereme a opereme, aby byla dokonale bílá. Každý šálek rýže zalijeme jedním a čtvrt šálkem vody. Přivedeme ji nejprve na prudkém plameni k varu, poté stáhneme výkon na minimum a dusíme dalších deset minut. Nakonec odstavíme a necháme dojít v hrnci zakrytá pokličkou dalších deset minut.
Horkou rýži rozložíme na velký talíř, aby vznikla asi pěticentimetrová vrstva. Prudce zchladíme (v Japonsku se používají vějíře). Při zchlazování rýži jemně mícháme tak, abychom nepoškodili její zrnka.
Šťávu z jednoho citrónu smícháme se solí a cukrem a rovnoměrně nakapeme na rýži. Opět lehce promícháme a rýže pro suši je hotova.

Okurky oloupeme, omyjeme a dobře očistíme. Nakrájíme je na tenké plátky, které ještě rozpůlíme. Lososa necháme marinovat 15 minut. Vezmeme větší plochou čtverhrannou misku a položíme na její dno pergamenový papír. Na něj poskládáme vedle sebe plátky okurek a potřeme je hořčicí. Na to dáme vrstvu studené vařené rýže až po okraj misky. Druhou misku stejného tvaru pevně rýži slisujeme, zatížíme a necháme tak asi 10 minut. Sejmeme horní misku a dolní misku obrátíme dnem vzhůru. Sejmeme misku i pergamenový papír a rýžový útvar nakrájíme na čtverce. Ozdobíme nakrájeným lososem, vajíčky a šunkou.


Přílohy
Podává se podobně jako u nás obložené chlebíčky. Na stůl dáme k dochucení pokrmu mističky se sójovou omáčkou a zeleným křenem Wasabi.