Japan

odkazy

Šoki

Za svého života byl lékařem v provincii Šensi, což je v Číně, a i když je Šoki bytostí mytologie japonské, chyba tu není. Z pevniny na japonské ostrovy totiž přicestoval v šestém století spolu s buddhismem i bůh Čung Kchuej, který se na v nadpisu jmenovaného pána přejmenoval, nechávaje většinu ostatních atributů neproměněnu. Hlavně hlavní, totiž nadpozemské povolání. Čung Kchuej i Šoki jsou ochránci před zlými duchy a bojovníci s démony. Bývá to poznat především pátý den pátého měsíce, kdy rodiny s malými chlapci vyvěšovaly před dům Šokiho podobiznu, v tento den, kdy se slaví svátek Tango no Sekku, je totiž povětří zlých démonů plné. Ale likvidátor duchů nepracuje pouze jeden den v roce, je v plné permanenci dvacet čtyři hodin denně, proto můžete v Japonsku spatřit Šokiho sošky před mnoha domy. Ochraňuje totiž domácnost před vším, co zlí démoni nosí, obzvlášť před nemocemi.

Pokud jde o vzhled, za staletí praxe se Šoki nijak zvlášť nezměnil. Stále nosívá těžké vysoké boty, klobouk a meč, většinou pořádně dlouhý, ale tu a tam se spokojí i s krátkým. Bezpečně je k poznání i podle zuřivého výrazu, zlostně vykulených očí a mohutného plnovousu.

Šokiho obrazů i sošek je vzhledem k jeho funkci nespočetně. Bývají nejrůznějšího věku a od početné řady umělců, ten ilustrační pochází ze šestnáctého století a namaloval ho Sesson Shukei.