Japan

odkazy

oděv

Hitatare -  samurajský každodenní oděv z období Heian, nošený společně ze sukní Hitatare no hakama (měla oproti klasické hakama pouze šest záhybů).Suo - každodenní zdobený oděv z období Muromachi, stejného stylu jako hitatare, vysoce postaveného samuraje nebo válečného generála.

Kariginu - samurajský každodenní oděv z období Muromachi, nošený společně s hakama
Kamishimo - formální oděv nošený samuraji a Jap. válečníky v období Edo. Tento oděv byl nošen při slavnostních a obřadních příležitostech. Při návštěvě císařského paláce byl nutností. Tento oděv se skládá s juban, kosode, kataginu a hakama. 
Juban - tenké hedvábné roucho pod oděvem, používané jako spodní prádlo. 
Kosode -  roucho v celé velikosti sloužící jako každodenní oděv v období Edo. Střih, barva a zdobení se měnilo dle věku, pohlaví, rodinné příslušnosti a příležitosti ke které bude použito. Zástupci vojenské třídy obou pohlaví obvykle volili konzervativní jednobarevný styl (modrá, černá, hnědá, šedá, nebo bílá). Před obdobím Edo ženy obvykle společně s kosode ještě nosili kosode o kazuku, což byl dlouhý plášť pokrývající i hlavu.Shita - krátké roucho (košile ke stehnům) kterou někteří samurajové nosili místo kosode pod zbroj, je to jediný jap.oděv který má knoflík (na límci). Nosil se společně s juban, kataginu a hakama.

Kataginu - vesta bez rukávu vyrobena nejčastěji s hedvábí, nošena při formálních příležitostech společně s juban, kosode a hakama.

 

 
Haori - vrchní kabát určen jako každodenní oblek pro samuraje v období Edo, nejčastěji vyroben z hedvábí. Byl nošena spolu s kosode. 
Hakama - sukně nošená samuraji místo kalhot. Vyráběla se jak v celku tak půlená na nohavice. Hakama má sedm záhybů (pět ve předu a dva v zadu) tyto záhyby představují sedm základních ctnosti samuraje (viz.kodex bushido). Jako tradiční oblečení je používána v Japonsku při formálních příležitostech dodnes.

 

 
Jinbaori - vesta bez rukávů nošená na zbroji během pobytu v boj. táboře a bitev. Nesla rodové znaky a byla nejčastěji oblékána na zboj gusoku.

 


Uchikake - zdobené roucho v celé velikosti nošené ženami samurajů, válečníků anebo ženami ze šlechtických rodin k velmi formálním příležitostem. Nošeno společně s juban a hoso-obi. Ke konci období Edo se toto roucho stalo součástí tradičního jap. svatebního kroje. 
Yukata - bavlněné lehké roucho, nošené po večerní koupeli nebo v letních měsících jako odpočinkový oděv.

Samue - každodenní pracovní oděv používaný řemeslníky a Shinto knězi, někde používaný dodnes.

Obi, hoso-obi - šerpa (pásek) vyrobená z bavlny nebo brokátu, obi byl součástí každého oděvu. Byl nošen jak muži (10-30cm široký), tak ženami (60cm široký), ten byl širší a více zdobený. 
Haramaki - Rovný pás látky nošený pod oděvem omotaný kole pasu, tento pás chrání břicho a udržuje ho v teple. Japonci.věří že hara (břicho) je střed lidské duše a zdroj pro jejich vnitřní sílu nazvanou ki. Pro její udržení a udržení zdraví jej nosí muži i ženy. Také slouží jako vhodný skladovací prostor pro cennosti. V Japonsku se používá dodnes.

Tabi, zari, geta, waraji

Ponožky tabi vyrobené z bavlny mají oddělený palec od ostatních prstů, aby mohli být použity spolu ze dřevěnými sandály zari a geta. Jiným typem jsou waraji - slaměné sandály používané s waraji-kake (jiný typ ponožek), oblíbené u cestovatelů a bojovníků z hor. 
Gasa - slaměný klobouk používaný řemeslníky, roniny a samuraji.

 

 
Samurai-eboshi - pokrývka hlavy, nošená samuraji v obdobích Kamakura až Momoyama.Sagemono / inro - schránka na cennosti a medicínu, v  podobě váčku (sagemono) nebo zdobené pevné krabičky (inro), byla nošena zavěšená za obi. Zajištěna byla malou pohyblivou kuličkou (ojime), která na závěsné šňůrce sloužila jako zámek. Spona (netsuke) držící schránku za obi byla stejně jako schránka kvalitně vyrobena a překrásně zdobena. Vyráběla se z ebenového dřeva, slonoviny, korálu nebo tkaniny. 
Sensu, oghi - sklápěcí vějíř byl nezbytným doplňkem každého mužského i ženského oděvu a to ve všech společenských kruzích.